Malíř Adolf Born nedávno oslavil osmdesátiny
Adolf Born: Autobornografie
RECENZE:
V Autobornografii se sešli Mach, Šebestová a krávy s křídly
1. srpna 2010 15:24
Malíř Adolf Born nedávno oslavil osmdesátiny. K významnému výročí vyšla obsáhlá výtvarná monografie – Autobornografie. Nepředstavuje jen postavy z večerníčků, ale i jeho lepty.
foto: REPRO: SlovartZ knihy Autobornografie
. Prohlédni fotky
Marco Polo, Robinson Crusoe, Salieri, Komenský, Josef II. i Sherlock Holmes. Také krávy s křídly, rybí ženy s kouzelnými ňadry, ptačí muži s houslemi. A nejznámější Mach a Šebestová, Baryk či Pekelná třída. Vítejte ve světě kouzelníka Adolfa Borna, malíře, kreslíře a grafika.
Ponořit se do jeho fantastických světů mimo čas a prostor můžete díky monografii nakladatelství Slovart, která vyšla k Bornovu životnímu jubileu. Čtyřsetstránková publikace není jen svědectvím o obrovském množství práce, kterou vykonal a vykonává, vypovídá mnohé i o jeho laskavém humoru, podfousovském potutelném úsměvu, přes který cedí historické situace i okolním světě, z nějž destiluje témata své volné tvorby
i knižních ilustrací.
Borna zná každý, byť třeba jen z animovaných pohádek či večerníčků, tahle monografie ho však představuje v celé šíři, tedy i jako autora leptů či třeba trojrozměrných soch/objektů. A přidává ještě vzpomínky jeho přátel a kolegů i zamyšlení samotného Borna – krátké odstavce textů pod některými reprodukcemi neruší, tematicky doplňují zobrazené a odkrývají čtenáři autorovy myšlenkové pochody.
"Jakkoli miluje paradox, nadsázku a absurditu, vyznává spíše skryté pointy, které nevystrkují rohy a nutí myslet," tvrdil o malíři Miloš Macourek. Nelze než souhlasit – pohled na notoricky známé historické figury nakreslené v situacích, které zpochybňují jejich učebnicovou důstojnost, aniž by zesměšňovaly, přiměje čtenáře nořit se znovu do historie i do vlastní fantazie.
"Adolf Born svou humorně tesknou moudrostí vnesl do našeho výtvarného angažovaného umění o půl dimenze navíc a se svými dlouhými kníry tak jako Mark Twain se stal umělcem humoru, kterému rozumí každý člověk," napsal o něm Bohumil Hrabal. Bylo by možné jít ještě dál: nejenom že mu člověk rozumí, každý je jeho tvorbou i obohacen a popostrčen, přitom se autor nesnižuje k jakékoli
banální lidovosti.
Autobornografie je jedna z výpravných výtvarných monografických publikací, kterou stojí za to mít doma. Tedy ne ji vlastnit a pyšně vystavit v domácí knihovně, ale čas od času si ji prohlížet a nořit se do moudrého snového leporela, které s čistým svědomím a bez freudovské tíže dává lidem křídla.
Adolf Born: Autobornografie
Slovart, 392 stran, 1 999 korun
HODNOCENÍ MF DNES 80%
Autoři:
Klára Kubíčková
MF DNES